Lietuvoje daugėja savivaldybių išduodamų neteisėtų statybos leidimų

2017-10-20

     Viena iš svarbių visuomenės aktualijų – statybos ir jų valstybinė priežiūra. Tik prasidėjus statybos darbams kartais tenka juos nutraukti dėl neteisėtai išduotų statybą leidžiančių dokumentų (SLD). Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI, Inspekcija) šių leidimų neišduoda, tačiau siūlo ne vieną naujovę, kuri padės užkirsti kelią neteisėtoms statyboms.

     Lietuvoje auga ne tik nekilnojamojo turto kainos, bet ir statybų skaičius. Statytojai vis dažniau praveria miestų bei rajonų savivaldybių duris prašydami išduoti SLD. Palyginus šių metų I pusmetį su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu, prašymų išduoti SLD skaičius išaugo 13%. Deja, didėja ir neteisėtai išduodamų leidimų skaičius.

     VTPSI sulaukia priekaištų, kodėl iš pradžių leidimai išduodami, o vėliau panaikinami. „Visuomenę klaidina mitas, kad statybos leidimus išduoda VTPSI, o vėliau dėl įvairių aplinkybių šiuos leidimus panaikina. Inspekcija leidimų išdavimo procese nedalyvauja, juos išduoda savivaldybių administracijos. VTPSI atlieka tik SLD teisėtumo patikrinimus“, – pabrėžė laikinai einanti VTPSI viršininko pareigas Eglė Kuklierienė.

     Per pastaruosius trejus metus atlikus 2 722 SLD patikrinimus, net 36 savivaldybėse nustatyta SLD išdavimo pažeidimų. Per 2017 metų I pusmetį patikrinus 418 SLD, nustatyti 48 pažeidimai. Tokį nemažą nustatytų pažeidimų skaičių galima tiesiogiai sieti su šiais metais VTPSI įvykusiai pokyčiais. Reorganizavus struktūrą pagerėjo įstaigos teikiamų paslaugų kokybė, įskaitant ir SLD patikrinimus. Kitas svarbus faktorius – Inspekcijos rizikos valdymo informacinės sistemos (RVIS) galimybė automatiškai generuoti patikrinimų sąrašus.

     „Inspekcija atlieka planinius ir neplaninius SLD patikrinimus. Neplaniniai dažniausiai atliekami pagal gautus skundus, o planinių patikrinimų sąrašus sudaro RVIS, kuri automatiškai atrenka rizikingiausius ir visuomenei svarbiausius objektus“, – teigė Inspekcijos vadovė.

     Jau greitai visuomenė galės susipažinti su RVIS duomenimis. Anot E. Kuklierienės, duomenų viešinimas sudarys galimybę gyventojams pasirinkti kokybiškas paslaugas teikiančius statybos proceso dalyvius, o vieši sąrašai paskatins nepatikimus subjektus gerinti paslaugų kokybę.

     Tačiau tai ne vienintelė naujovė kurią pasiūlys VTPSI. Nuo 2018 metų sausio mėnesio per informacinę sistemą „Infostatyba“ bus galima peržiūrėti išduoto statybą leidžiančio dokumento duomenis (be asmens duomenų): atsisiųsti statybos projekto architektūrinės ir sklypo sutvarkymo dalis; susipažinti su visa projekto derinimo eiga (pritarimais/nepritarimų motyvais) su projektus tikrinančiomis institucijomis. Gyventojai galės sužinoti apie šalia jų namų planuojamas statybas. Taip pat asmuo, planuodamas statyti būstą, „Infostatyboje“ ras informacijos apie rūpimoje teritorijoje nustatytus apribojimus. Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė mano, kad visuomenės įtraukimas jau į ankstyvąjį statybos proceso etapą – itin teigiamas dalykas, nes tokiu atveju yra galimybė ginčyti sprendimus anksčiau, nei statybos darbai įsibėgės.

     „Planuojamomis prevencijos priemonėmis siekiama atviros, atsakingos, sąmoningos ir netoleruojančios pažeidimų ir korupcijos visuomenės, aktyvių bendruomenių formavimosi, vystymosi bei efektyvesnio viešojo intereso apsaugos mechanizmo sukūrimo. Tikslas – įtraukti visuomenę ir bendruomenes į sprendimų priėmimo procesus teritorijų planavimo ir statybos srityse, užkardyti tolesnius pažeidimus ir tokiu būdu išvengti aplinkai padaromos žalos“, – teigė viceministrė.

      VTPSI duomenimis, daugumoje savivaldybių neteisėtai išduotų SLD skaičius nuo visų patikrintų statybos leidimų sudaro nuo 0,6 iki 4 proc., bet kai kurios savivaldybės išsiskiria dideliu nustatytų pažeidimų skaičiumi, tai – Vilniaus (29,6 proc.) ir Palangos (19,1 proc.). Ateityje VTPSI  interneto svetainėje gyventojai turės galimybę įvertinti kiekvieną savivaldybę bendrame Lietuvos kontekste pagal neteisėtai išduotus SLD.

 

     

     Per šių metų tris ketvirčius suteikta daugiau nei 16 000 konsultacijų fiziniams ir juridiniams asmenims, t. y. tiek, kiek suteikta per visus 2016 metus.

      VTPSI teikia profesionalias konsultacijas ne tik telefonu (8 5) 207 3333, klausimus galima pateikti užpildžius atitinkamą formą interneto svetainėje http://lan.vtpsi.lt/cgi-bin/klausimai-atsakymai/ka.pl ar atvykus į bet kurį padalinį.

     Žemiau pateikiame SLD išdavimo proceso eigą: